Narciarstwo alpejskie - PŚ: dwa medale Sikorskiego na zakończenie sezonu!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 21.03.2019, 14:03

Fantastyczne zakończenie sezonu dla Igora Sikorskiego. Polak w zawodach Pucharu Świata w Morzine zdobył złoto i brąz w slalomie. W klasyfikacji generalnej w tej konkurencji Sikorski zajął drugie miejsce.

Aż szkoda, że dwudniowe zawody we francuskim Morzine były ostatnimi w sezonie zimowym 2018/2019 zmaganiami alpejczyków z niepełnosprawnościami, bo wygląda na to, że Igor Sikorski dopiero się rozkręca. Forma Polaka w ostatnich tygodniach zwyżkowała, a zakończenie sezonu jest tego najlepszym przykładem – w dwóch startach w slalomie Igor Sikorski meldował się na pucharowym podium. Naszemu alpejczykowi w końcu udało się sięgnąć po medal z najcenniejszego kruszcu – w środę wywalczył złoto, a dziś do kolekcji dołożył brązowy krążek. W klasyfikacji generalnej sezonu w slalomie mężczyzn siedzących uplasował się na drugim miejscu.

To właśnie slalom był w tym roku popisową konkurencją Igora Sikorskiego. W Pucharze Świata Polak zdobył w tej specjalności cztery medale: złoto, srebro i dwa brązy. Brązowy krążek w slalomie Sikorski przywiózł także z mistrzostw świata.

Wróćmy jeszcze na chwilę do wczorajszego triumfu. Po pierwszym przejeździe slalomu Polak zajmował drugą pozycję, przegrywając o 0.41 sek. z Jeroenem Kampschreurem z Holandii i mając 1.31 sek. zapasu nad Japończykiem Taikim Morii. Drugiego przejazdu nie ukończył Kapschreur, a rywal z Japonii zjechał ze stoku o blisko sekundę szybciej od Sikorskiego. Polak zwyciężył z minimalną przewagą pięciu setnych sekundy i po raz pierwszy w sezonie stanął na najwyższym stopniu podium w zawodach Pucharu Świata. Trzecie miejsce zajął Jesper Pedersen z Norwegii.

Dziś Igor Sikorski na półmetku rywalizacji slalomowej miał piąty rezultat i było wiadomo, że chcąc ponownie sięgnąć po medal, będzie musiał odrabiać straty w drugim przejeździe. Sztuka ta udała się Polakowi znakomicie – nasz alpejczyk wyprzedził Taikiego Morii oraz Austriaka Marcusa Gfaterhoffera i awansował w klasyfikacji o dwie pozycje. Walkę o złoto stoczyli Kampschreur i Jesper Pedersen. Pół sekundy szybszy był Norweg, który zdobył także Małą Kryształową Kulę dla najlepszego slalomisty w gronie zawodników siedzących w sezonie 2018/2019. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajął Igor Sikorski, a trzecie Taiki Morii. Igor Sikorski był także 16 w klasyfikacji slalomu giganta. W klasyfikacji generalnej sezonu Polak uplasował się na  7 pozycji. Zwyciężył Jesper Pedersen przed Jeroenem Kampschreurem i Taikim Morii.

Puchar Świata w Morzine – wyniki

Slalom - mężczyźni siedzący (20.03.2019)
1. Igor Sikorski, Polska 1:41.13
2. Taiki Morii, Japonia 1:41.18
3. Jesper Pedersen, Norwegia 1:41.56

Slalom - mężczyźni siedzący (21.03.2019)
1. Jesper Pesersen, Norwegia 1:40.83
2. Jeroen Kamschreur, Holandia 1:41.34
3. Igor Sikorski, Polska 1:42.71

KLASYFIKACJA GENERALNA PUCHARU ŚWIATA 2018/2019 - mężczyźni siedzący
1. Jesper Pedersen, Norwegia 1221 pkt.
2. Jeroen Kampschreur, Holandia 1100 pkt.