Parakolarstwo torowe - MŚ: srebrny medal Anny Harkowskiej

• Data publikacji: 16.03.2019, 21:08

Anna Harkowska zdobyła srebrny medal w wyścigu indywidualnym na 3 kilometry na mistrzostwach świata w Apeldoornie. To drugi medal dla naszego kraju na tych zawodach.

Rywalizacja w wyścigu indywidualnym na dochodzenie na 3 kilometry rozpoczęła się od kwalifikacji. W nich Anna Harkowska uzyskała drugi czas - 3:47,049. Wygrała Brytyjka Sarah Storey, która była szybsza od Polki o 10 sekund. W finale Storey wyprzedziła Polkę już na pierwszym kilometrze i tym samym wyścig został zakończony. Brytyjka cieszyła się ze złota, a nasza reprezentantka wywalczyła srebrny medal.

Na zakończenie dnia Anna Harkowska miała szansę na zdobycie medalu w scratchu. Reprezentantka Polski nie nadrobiła okrążenia i była najlepsza wśród zawodniczek, które nie zdublowały peletonu. Ostatecznie Polka zajęła 4. miejsce. Jako jedyna dwie rundy nadrobiła Sarah Storey. Brytyjka sięgnęła po kolejne złoto. Po okrążeniu zyskały Crystal Lane-Wright i Samantha Bosco. Harkowska była także czwarta w omnium, które było rozegrane jako zawody testowe. Oprócz dwóch dzisiejszych konkurencji do klasyfikacji liczyły się wczorajszy wyścig ze startu lotnego na 200 metrów i jazda na 500 metrów. W tych wyścigach Polka była odpowiednio 8. i 6. W omnium triumfowała oczywiście Sarah Storey.

Tuż za podium w wyścigu na kilometr tandemów uplasowali się Adam Brzozowski i Kamil Kuczyński. Polski duet zajął 4. miejsce z czasem 1:02,027. Dwie czołowe pozycje zajęli Brytyjczycy Pete Mitchell/James Ball i Neil Fachie/Matthew Rothermann. Po brąz sięgnęli Holendrzy Tristan Bangma/Patrick Bos, którzy wygrali z Polakami o sekundę. Wczoraj na 4 kilometry złoty medal zdobyli Marcin Polak i Michał Ładosz. Miejsce polskiego tandemu nie jest znane ze względu na błąd w systemie wyników.

W tej samej konkurencji wystartowały także kobiece tandemy. Karolina Rzepa i Edyta Jasińska zajęły 12. miejsce z czasem 1:11,874. Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław uplasowały się lokatę niżej z czasem 1:12,969. Wygrały Brytyjki Sophie Thornhill i Helen Scott, które osiągnęły rezultat 1:05,612. Zbigniew Maciejewski zajął 18. miejsce w kwalifikacjach wyścigu na 4 kilometry z czasem 5:19,590. W finale Josef Metelka wygrał z Georgem Peasgoodem.

Po triumfy sięgnęli także: Chinki Jianping Ruan w scratchu C4, Xiaomei Wang w scratchu C3, Sini Zeng w scratchu C2 oraz Brytyjka Katie Toft w scratchu C1, Australijczyk Alistair Donohoe w wyścigu na 4 kilometry C5 i jego rodaczka Emily Petricola w wyścigu na 3 kilometry C4.