Kolarstwo torowe – MŚ: pierwsze starty za Polakami

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 14.03.2019, 22:12

W holenderskim Apeldoorn rozpoczęły się mistrzostwa świata w kolarstwie torowym osób z niepełnosprawnościami. Choć pierwszym dniu rywalizacji reprezentanci Polski nie zdobyli medalu, mamy na koncie mały sukces – Biało-Czerwoni wygrali zawody testowe w sprincie drużynowym tandemów.

Do Apeldoorn pojechała 10-osobowa reprezentacja Polski. Nasi zawodnicy większe sukcesy odnoszą w wyścigach na szosie niż na torze, mimo to w Holandii liczymy na dobre wyniki.

W pierwszym dniu rywalizacji Polacy wystąpili w dwóch finałach. W jeździe na czas na dystansie 500 m oglądaliśmy Annę Harkowską. Polka, rywalizująca w najlżejszej kategorii niepełnosprazwności C5, uzsykała czas 39.790. Ten rezultat pozwolił zająć 6 pozycję w gronie 12 zawodniczek. Mistrzynią świata, ku uciesze miejscowej publiczności, została Holenderka Caroline Groot. Srebrny medal wywalczyła legendarna Brytyjka Sarah Storey – czternastokrotna mistrzyni paraolimpijska. Na najniższym stopniu podium stanęła Marie Patouillet z Francji.

Przedostatnie 18 miejsce w wyścigu na czas mężczyzn w klasie C4 na dystansie 1 km zajął Zbigniew Maciejewski. Czas Polaka był o 15 sekund gorszy od wyniku Brytyjczyka Jody Cundy’ego. Pięciokrotny mistrz paraolimpijski wywalczył w Apeldoorn swój 19 krążek mistrzostw świata. Na podium w tej konkurencji stanęli także Słowak Jozef Metelka i Amerykanin Justin Widhalm.

Starty w jeździe indywidualnej na czas są jednocześnie pierwszą konkurencją omnium, które w Apeldoorn przeprowadzane jest w ramach zawodów testowych. W skład wieloboju oprócz czasówki wchodzi wyścig na dochodzenie, sprint i scratch.

Drugą konkurencją testową podczas mistrzostw świata są zmagania w sprintach drużynowych tandemów. Na starcie wyścigu na 500 m stanęły trzy reprezentacje narodowe, w tym Polacy w składzie: Karolina Rzepa/Edyta Jasińska i Adam Brzozowski/Kamil Kuczyński. Biało-Czerwoni pokonali rywali z Irlandii i Hiszpanii, dzięki czemu okazali się najlepsi w stawce.

Jutro polskie tandemy powalczą o medale mistrzostw świata w wyścigach na dochodzenie. Oprócz duetów, które wygrały sprint drużynowy, na starcie zobaczymy nasze najmocniejsze dwójki: Marcina Polaka z pilotem Marcinem Ładoszem oraz Iwonę Podkościelną z Aleksandrą Tecław. Anna Harkowska i Zbigniew Maciejewski wystartują w drugiej konkurencji omnium – sprincie na 200 m ze startu lotnego.